Historie kapely The Drops

2012

Kapela vznikla v srpnu na rockovém táboře RockCamp v Seči u Chrudimi. Zakládajícími členy byli tehdy Filip Vavřička (klávesy) a Honza Grünwald (kytara). Hned druhý den se k nim přidali Pavel Válek (kytara), Tomáš Burian (bicí) a Marie Romanovská (zpěv). Nejstaršímu členovi kapely tak bylo v době založení čerstvě 14 let. Po deseti dnech dřiny vystoupili v rámci tábora na závěrečném koncertu se svým 20 minut dlouhým setem převzatých rockových písniček. Kapela na táboře s dalšími 4 kapelami vyhrála účast na Freddie Mercury Memorial Day 2013 ve Švýcarském Montreux. Patronem této soutěže byl Peter Freestone (bývalý blízký spolupracovník Freddieho Mercury), který se později stal  dobrým kamarádem a tak trochu „patronem“ kapely.

2013

V roce 2013 Dropsáci pilně zkoušeli program na plánované vystoupení ve Švýcarsku a také na květnový koncert v Cavern Clubu v Liverpoolu, kde v 60. letech začínali legendární The Beatles. I tato akce byla pod záštitou RockCampu. V červnu se kapela dohodla se zpěvákem Honzou Doskočilem, který po koncertě v Montreux nahradil Marii Romanovskou na pozici zpěváka s podmínkou, že do ruky vezme baskytaru. Ve stejném čase se konečně kapela pustila do vlastní tvorby. V listopadu bere Peter Freestone kapelu na akci „Die Nacht für Freddie“, kde programu v hale Messe I. v německých Drážďanech přihlíží přes 1000 lidí. Na konci roku se konal Vánoční dvojkoncert ve Kdyni a v Praze, na který dohromady přišlo 300 lidí.

2014

V tomto roce se The Drops konečně dostali na oficiální koncerty se svou autorskou tvorbou. V letní sezóně objeli města po celé republice. Na jaře se poprvé dostali do studia, a to hned do Propasti k Petru Jandovi, který si oblíbil singl „Jedeme dál“ natolik, že pozval The Drops jako předkapelu legendární skupiny Olympic. První Dropsácké CD Jedeme dál obsahovalo dva singly, druhá strana patřila písni „Běžící štěstí“. Na podzim se do studia Propast vrátili, aby natočili SP Nebezpečná, obsahující kromě titulní skladby také písně „Tisíckrát“ a „Jen já sám“. V tomto roce získala kapela také diváckou cenu na Wake Up and Live festivalu.

2015

V březnu 2015 skládá kapela píseň Vzhůru, která se posléze stala zdaleka nejznámější písní kapely. V červnu se kapela dostala na 3. místo soutěže Naděje beatu. V listopadu se kluci vrátili do studia, aby nahráli třetí ze svých krátkých CD. Jednou ze dvou obsažených písní je právě „Vzhůru“, druhá strana patřila písni „Vítr do plachet“. V létě se kapela účastní mnoha festivalů a slavností po celé republice.

2016

V tomto roce se pod taktovkou režiséra Vítka Pokorného natočil první profesionální klip na píseň „Vzhůru“. Na premiéře klipu, kterou navštívila spousta muzikantů a kamarádů, kapela zahrála půlhodinový set. Rádio Rockzone nasadilo do své hitparády píseň Vítr do plachet. Tato skladba se zde na předních příčkách udržela 10 týdnů.

2017

V roce 2017 se díky Peterovi Freestonovi kapela dostala do programu halového turné České hvězdy zpívají Queen, kde se na podiu střídali například s Kamilem Střihavkou, Davidem Krausem, Bohušem Matušem a také Alešem Brichtou. Kapela se tak prakticky poprvé objevila ve velkých sálech a zkusila si, jak jí sluší velká podia. Díky tomuto turné navázala kapela spolupráci s bavičem a zpěvákem Vláďou Hronem, se kterým vytvořili dva projekty – nejprve ABC of Rock, později Queen-The Story. S těmito projekty objeli celou řadu českých měst. V roce 2017 oslavila kapela pět let svojí existence velkým koncertem ve Kdyni, kde si vytvořila svou nejvěrnější fanouškovskou základnu.

2018

Rok 2018 byl pro Dropsáky přelomovým, protože došlo ke změně sestavy, což se stalo poprvé od roku 2013. Kapelu po šesti letech opustil kytarista Pavel Válek, který se rozhodl naplno věnovat hře na klavír a své angažmá v Dropsácích se rozhodl pověsit na hřebík. Pavel ale nadále zůstává dobrým kamarádem všech členů kapely. The Drops dále pokračují ve čtyřech a v rámci roku plného změn také přijímá nového manažera Tomáše Mohače, který tuto funkci postupně přebírá od dosavadního manažera a velkého průvodce Dropsáků nejen hudebním světem, Tomáš Buriana, s nímž má kapela stále velmi úzké vztahy a v současnosti plní roli hudebního poradce a je kapele velikou oporou.

2019

V roce 2019 se zrodil nový projekt s Vláďou Hronem, Queen-The Story. Je takovou reakcí na obrovskou poptávku po hudbě skupiny Queen, která je vášní jak Vláďovou, tak Dropsáků. Hlad po legendární kapele Queen má na svědomí zejména filmový trhák tohoto roku – Bohemian Rhapsody. Projekt startuje na místě více než symbolickém – ve městě Montreux na stejném festivalu, kde vystupovali Dropsáci ještě jako děti. Tentokrát ale skupina vystupovala v hlavním čase před publikem čítajícím asi 1500 diváků. Tento koncert se do paměti všech nesmazatelně zapsal, jako jeden z nejlepších zážitků.

Navzdory úspěchům s novou show ale kapela stagnuje co do vlastní tvorby. Téměř nekoncertuje a nachází jen málo času na tvorbu nových písní. Ke konci roku si proto Dropsáci „vyhrnují rukávy“ a vymýšlí plán na další rok. Rok 2020 tak kapela The Drops vítá přípitkem: „Teď anebo nikdy.“

2020

Hned z kraje roku se skupina zavírá do studia a pouští se do nahrávání své první oficiální desky, která má obsahovat 15 písní. Slibně se rozjíždějící rok, kdy je konečně itinerář plný a přichází další a další nabídky na koncertování, zastaví jako rána pěstí úder pandemie koronaviru. Tato událost na několik měsíců uvádí kapelu do letargie, kdy nezkouší, nehraje a ani nenahrává. Plány se mění a nikdo moc neví co dál. Naštěstí se od června daří odehrát několik koncertů, což kapelu opět nakopne k činnosti, která neustává ani během další vlny pandemie, a opět se naplno pouští do nahrávání alba. Podzim i zimu tráví ve studiu a album pomalu a jistě vzniká.

2021

25.ledna vychází oficiální klip k singlu Přidej a na březen je naplánováno vydání první oficiální debutové desky Bod Zlomu, která vyjde pod Supraphonem a. s

5.2. se rozjíždí fungl nové webové stránky. Ty, na kterých právě teď čtete.